Последвайте ни в Twitter Вижте видеото ни в YouTube

Германците бойкотират частното здравно осигуряване

Германци масово минават от частно на обществено заради повишените на частните фондове, съобщава сп. „Шпигел“.

От началото на годината частните осигурителни компании са вдигнали цените си с до 50 на сто и по тази причина хиляди германци са се обадили в държавните здравни каси, за да питат може ли да станат техни клиенти. Това обяснява представител на AOK, най-голямата обществена здравноосигурителна организация в страната, която има 15 регионални клона и 24 милиона клиенти. „Шпигел“ посочва, че и други обществени здравни фондове се радват на подобен засилен интерес.

Преминаването от частно към държавно осигуряване в обаче е предизвикателство.  То не е предвидено в закона, който позволява само преминаването от обществено към частно осигуряване, и то само в изключителни случаи. Това се разрешава, ако например човек загуби работата си. Друга възможност е, ако заплатата падне под 45 900 евро на година. Позволява се също на лица, които са били самонаети, но вече работят на заплата при друг работодател.

Въпреки това обаче обществените здравни фондове намират начин да приемат желаещите, ако работодателят им окаже съдействие. През 2011 г. 27 600 германци са успели да се преместят от частно на обществено осигуряване. Това е с 9 % повече от предходната година.

 

del.icio.us de.lirio.us Digg DZone Facebook Google Google Reader Magnolia Ask.com Yahoo! MyWeb Netscape Technorati Dobavi.com Dao.bg Lubimi.com Ping.bg Pipe.bg Svejo.net Web-bg.com

Публикувано в : Бизнес новиниЗастрахованеЗастрахователни новини

Тагове:

Вашият коментар